Stary Żoliborz 1 2022 02 / 06 / 2022

Przebudowa domu, zaprojektowanego w 1928r przez Romualda Gutta, była początkiem naszej przygody z domami w tej dzielnicy. W momencie rozpoczęcia prac budynek, z zewnątrz bliski oryginału, podzielony był na dwa odrębne mieszkania z mocno przekształconymi wnętrzami. Naszym zadaniem było połączenie domu powtórnie w całość oraz gruntowna modernizacja, wraz z wymianą wszystkich instalacji i doprowadzeniem bliźniaka do współczesnych standardów energooszczędności. Wykonana została pełna termomodernizacja, z odtworzeniem elewacji z charakterystycznej szarej cegły wraz z subtelnymi detalami. Frontowa część domu nie została zmodyfikowana, poza – ujawniającym się w drugim planie – widokiem na kubik, mieszczący jadalnię,  która nadwiesza się nad obrysem piwnicy. Od strony ogrodu widoczne są pozostałe ingerencje w bryłę budynku –  przeszklenia części rekreacyjnej, mieszczącej się w pogłębionej piwnicy, oraz oranżerii z tarasem na pierwszym piętrze. W trakcie prac zaadaptowano i powiększono kondygnację poddasza, wyrównując jej poziom do wysokości sąsiedniego budynku, odnowionego kilka lat wcześniej. 

Nasza praca obejmowała także wnętrza, w tym drewnianą klatkę schodową, która dzięki owalnej duszy łączy widokowo poszczególne poziomy domu. Materiały i detale wnętrz (dębowe parkiety, zaoblone narożniki, mosiężne okucia, płytki cementowe w przedsionku) nawiązują do modernistycznych korzeni domu i dzielnicy.

Projekt powstał przy współudziale Daniela Małka oraz Magdaleny Zalewskiej (wnętrza). Zdjęcia – Marcin Grabowiecki, stylizacja – Eliza Mrozińska.

Nad realizacją czuwał Mariusz Kałucki (Art-Bud Construction Management). 

WIĘCEJMNIEJ
2022